Usłyszeć, by Zrozumieć

Słowa są jak most, gdy idziemy po kontakt.Słowa są jak most, gdy idziemy po kontakt – 5 lekcji dla wrażliwych relacyjnie, z książki „Dialog zamiast kar” Z. A. Żuczkowskiej

Czy zdarzyło Ci się powiedzieć, „mamrocząc” pod nosem tak, by nikt nie słyszał, że człowiek czasem musi pogadać z kimś inteligentnym, mając na myśli mniej lub bardziej odważnie samą siebie?

I super! Intuicja Cię nie zawodzi, bo tylko Ty znasz najskrytsze zakamarki swoich radości, bolączek, pragnień i marzeń. I…

tylko Ty tak często o tym zapominasz, ignorujesz albo odkładasz na półkę. To smutne, a do tego, nie zostaje bez echa dla relacji, jakie budujesz i jakimi się otaczasz. Wiele z nas, w chwilach słabości lamentuje: „Niech wreszcie coś się zmieni! Niech zmienią się inni, on, ona, ono. Ktoś!” Takie myśli przychodzą ochoczo, gdy dopada nas zmęczenie, przesilenie albo jakaś inna niemoc. To naturalne, ale co zrobić, jeśli chcesz, dbać o relacje bez takich przystanków?

Zobacz, jeśli to prawda, że dobra relacja z kimś, czyli jak rozumiem relacja wspierająca, wymaga czasu, zaangażowania i słuchania. Dodatkowo, nieustannie potrzebuje uważnego działania w oparciu o zaufanie, uczciwość i zgodność zasad, to gdzie w tym wszystkim jest Twoja troska o relację z samą sobą? Pozwolę sobie zadać Ci pytanie:

„Dla jakich ważnych powodów zapominasz o kontakcie z sobą i wciąż odstawiasz go na szary koniec?!”

Paradoksalnie, choć tym nie zabłysnę, to powiem, że właśnie tutaj jest początek dbania o relacje wspierające! Co powoduje, że puszczasz mimo uszu prawdę o tym, że najlepsze co możesz zrobić dla innych, to zadbać o siebie? Jak często i dlaczego tak rzadko „mamroczesz” pod nosem do samej siebie ciepłe, czułe i wspierające słowa, że o docenieniu nie wspomnę?!

Zobaczmy, co na temat budowania kontaktu, wyczytałam z książki „Dialog zamiast kar” Z. A. Żuczkowskiej. Osobiście książkę tę uwielbiam i polecam Ci z całego serca. To kompendium wiedzy i praktycznych porad na temat budowania kontaktu z dziećmi, które w swoim jestestwie są autentyczne, radosne i szczere do szpiku kości, choć niektóre do pewnego momentu…

Wybrałam 5 lekcji, które uznaję za kluczowe do budowania takiego kontaktu z sobą, by…

każdego dnia oddychać, by żyć, zamiast łapać powietrze, by przetrwać kolejny dzień.

Przygotowałam też kartę uczuć, która
może przydać Ci się podczas ćwiczeń.
Aby ją pobrać,

>> kliknij TUTAJ! <<

Lekcja 1

„Kontakt jest podobny do przekraczania mostu, odwiedzania się nawzajem w granicach naszych światów, ale bez zawłaszczania i wzajemnej ingerencji.”

Ćwiczenie dla Ciebie:

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio zadbałaś o swoją przestrzeń? To może być coś z dzisiaj, z tamtego tygodnia, albo sprzed lat. Przypomnij sobie tę sytuację tak dokładnie, jak tylko możesz i powiedz sobie, tak:

Gdy… [określ czas, kiedy to się wydarzyło i opisz tę sytuację w 2-3 zdaniach] …, to czułam się / miałam w sobie / wypełniało mnie… [jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło?] …, BO ważna dla mnie jest PRYWATNOŚĆ!

Dlatego teraz umawiam się z sobą, że będę o nią dbać w taki sposób, że…[Napisz, co zrobisz konkretnie oraz kiedy i z jaką częstotliwością będziesz to powtarzać.] …

*Jej! Zwykle nie myślę o sobie w taki sposób, ale w sumie to fajnie czasem zatrzymać się i coś sobie uzmysłowić. Dziękuję sobie, że zrobiłam to ćwiczenie!

Czy właśnie poczułaś się jakoś dziwnie?

Chodźmy do lekcji drugiej!

Lekcja 2

„Chcemy być sobą u siebie, choć nie zawsze sami. Wolni i autentyczni i bez obaw o to, że zostaniemy źle zrozumiani, zaklasyfikowani, zaszufladkowani.”

Ćwiczenie dla Ciebie:

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio byłaś w pełni swobodna? To może być coś z dzisiaj, z tamtego tygodnia, albo sprzed lat. Przypomnij sobie tę sytuację tak dokładnie, jak tylko możesz i powiedz sobie, tak:

Gdy… [określ czas, kiedy to się wydarzyło i opisz tę sytuację w 2-3 zdaniach] …, to czułam się / miałam w sobie / wypełniało mnie… [jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło?] …, BO ważna dla mnie jest AKCEPTACJA!

Dlatego teraz umawiam się z sobą, że będę o nią dbać w taki sposób, że…[Napisz, co zrobisz konkretnie oraz kiedy i z jaką częstotliwością będziesz to powtarzać.] …

**Jej! Zwykle nie myślę o sobie w taki sposób, ale w sumie to fajnie czasem zatrzymać się i coś sobie dojaśnić. Cieszę się, że zrobiłam to ćwiczenie!

Kolejna lekcja, to…

Lekcja 3

„Kontakt zakłada wyraźną obecność dwóch osób: jest jak most zbudowany na dwóch mocnych podporach. Żeby go nawiązać, wystarczy wiedzieć, co się w nas dzieje: w naszych uczuciach i myślach – oraz co dzieje się między nami.”

Ćwiczenie dla Ciebie:

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio byłaś tak pewna swojego zdania, że utrzymałaś je w dyskusji do samego końca bez uszczerbku na relacji z rozmówcą? To może być coś z dzisiaj, z tamtego tygodnia, albo sprzed lat. Przypomnij sobie tę sytuację tak dokładnie, jak tylko możesz i powiedz sobie, tak:

Gdy… [określ czas, kiedy to się wydarzyło i opisz tę sytuację w 2-3 zdaniach] …, to czułam się / miałam w sobie / wypełniało mnie… [jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło?] …, BO ważne dla mnie jest PARTNERSTWO!

Dlatego teraz umawiam się z sobą, że będę o nie dbać w taki sposób, że…[Napisz, co zrobisz konkretnie oraz kiedy i z jaką częstotliwością będziesz to powtarzać.] …

***To nie było łatwe! Zwykle nie myślę o sobie w taki sposób, ale w sumie to fajnie czasem zatrzymać się i coś sobie dookreślić. Jestem sobie wdzięczna, że zrobiłam to ćwiczenie!

Idźmy dalej!

Lekcja 4

„Najważniejsze jest to, co dzieje się w danej chwili między nami, tu i teraz. Z takich chwil kontaktu zbudowane jest nasze życie.”

Ćwiczenie dla Ciebie:

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio wysłuchałaś spokojnie i uważnie czyjejś wypowiedzi, sprzecznej z Twoją opinią bez pouczania tej osoby? To może być coś z dzisiaj, z tamtego tygodnia, albo sprzed lat. Przypomnij sobie tę sytuację tak dokładnie, jak tylko możesz i powiedz sobie, tak:

Gdy… [określ czas, kiedy to się wydarzyło i opisz tę sytuację w 2-3 zdaniach] …, to czułam się / miałam w sobie / wypełniało mnie… [jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło?] …, BO ważna dla mnie jest OTWARTOŚĆ!

Dlatego teraz umawiam się z sobą, że będę o nią dbać w taki sposób, że…[Napisz, co zrobisz konkretnie oraz kiedy i z jaką częstotliwością będziesz to powtarzać.] …

****Lekuchno się spociłam! Zwykle nie myślę o sobie w taki sposób, ale w sumie to fajnie czasem zatrzymać się i coś zobaczyć inaczej. Jestem bardzo zadowolona [dumna], że zrobiłam to ćwiczenie!

I ostatnia lekcja na dziś, to…

Lekcja 5

„Dialog, który pozwala osiągnąć kontakt, nie polega na intelektualnym porozumieniu, ale na spotkaniu na poziomie emocjonalnym.”

Ćwiczenie dla Ciebie:

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio miałaś poczucie zrozumienia się z kimś bez słów? To może być coś z dzisiaj, z tamtego tygodnia, albo sprzed lat. Przypomnij sobie tę sytuację tak dokładnie, jak tylko możesz i powiedz sobie, tak:

Gdy… [określ czas, kiedy to się wydarzyło i opisz tę sytuację w 2-3 zdaniach] …, to czułam się / miałam w sobie / wypełniało mnie… [jakie uczucie Ci wtedy towarzyszyło?] …, BO ważna dla mnie jest EMPATIA!

Dlatego teraz umawiam się z sobą, że będę o nią dbać w taki sposób, że…[Napisz, co zrobisz konkretnie oraz kiedy i z jaką częstotliwością będziesz to powtarzać.] …

*****Buuu. Jestem jednocześnie i wzruszona i rozpromieniona! To takie przyjemne! … Fajnie jest czasem zatrzymać się i poczuć siebie w tu i teraz.

I choć na co dzień może nie myślisz o takich sprawach, to mam nadzieję, że właśnie uznałaś, że…

warto w codzienności zatrzymać się i dać ponieść się refleksji.

Może nawet zaczniesz każdego dnia „mamrotać” pod nosem do siebie kilka miłych i ciepłych słów? Znajdziesz czas, by sprawdzić jak się masz i co w danej chwili jest dla Ciebie ważne. Taką mamy naturę, że porozumienie i głęboki kontakt osiągamy, gdy najpierw mamy jasność co do własnego świata uczuć i potrzeb. To daje wewnętrzny spokój, ład i harmonię, a dzięki temu z ciekawością wychodzimy do świata kogoś innego. Czy tak żyje nie/statystyczna kobieta? Nie wiem, ale jedyna w swoim rodzaju, tak! Podsumowując, …

słowa są jak most, gdy idziemy po kontakt!P.S.
Pomyśl o jednej bliskiej Ci osobie, której ten materiał mógłby się spodobać. Jeśli uważasz, że może Jej pomóc, to KONIECZNIE >> prześlij linkhttps://uslyszecbyzrozumiec.pl/slowa-sa-jak-most-gdy-idziemy-po-kontakt/

Dziękuję.