Usłyszeć, by Zrozumieć Autyzm – pracownia komunikacji empatycznej

Komunikacja serca mamy.

Poczuj pełnię i piękno macierzyństwa, nawet jeśli okoliczności są inne niż Twoje wymarzone!Hmm,

 • Dziś był ten poranek kiedy znowu nakrzyczałaś, choć wcale tego nie chciałaś?

 • A może dzisiaj znów pomyślałaś kiepsko o sobie, bo nie tak jak jest miało być?

 • Czy Twoje serce zbyt często ściska żal, a łzy płyną skrytą strugą bo Twoje dziecko wciąż jeszcze nie mówi?

 • Czy zdarza się, że Twoje wnętrzności skręcają się ze strachu w ciasne węzły, a gardło nie pozwala oddychać bo kto wie jak zakończy się ten dzień?

 • Czy w oczach dziecka, gdy ledwo omiotło Cię wzrokiem znów widziałaś siebie jako persona non grata, i myślisz że już dłużej tego nie wytrzymasz?

Pewnie znasz też poranki i wieczory z tą samą zimną kawą. Walające się zabawki, naczynia i ciuchy. I kilka razy dziennie zachodzisz w głowę – „Skąd znowu tyle prania?”

Masz wrażenie, że tylko chodzisz i sprzątasz w kółko, jak ten chomik w karuzeli. I dlaczego Ono ciągle stuka, buczy, szczypie? Głowa Ci pęka, a i coraz częściej zdarzają się chwile, w których wstydzisz się własnych myśli.

Pewnie też dobrze wiesz, jak to jest dostawać zamiast zrozumienia, kolejne „dobre rady” od których Cię już tylko mdli. Czy tak?

Przypuszczam, że kilka razy dziennie marzysz o chwili wytchnienia dla samej siebie. O pięciu minutach ciszy, gdy nikt nic od Ciebie nie będzie chciał. Wierzysz, że wtedy odzyskasz spokój godny mistrza Zen. Wszystko sobie w głowie poukładasz, a zegarmistrzowska cierpliwość jakoś się odrodzi. Tak wiele mam, przechodzi przez to każdego dnia. I tak wiele z Nich pragnie, by móc z kimś o tym pogadać. By móc wreszcie z siebie zrzucić to, co ciąży jak worek albo plecak kamieni.
Bez oceniania.
Bez pouczania.
By poczuć ulgę i przez chwilę być oczkiem w głowie życzliwej uwagi, która łagodzi i koi.Rozumiem Twoje trudy i rozterki. Zawodowo, od ponad 20 lat wspieram dzieci o szczególnych potrzebach rozwojowych i ich rodziców. Pracowałam w ośrodku rehabilitacyjnym, w przedszkolu, w szkole oraz jako niezależny pedagog specjalny/terapeuta. Mam za sobą setki godzin szkoleniowych. Między innymi, w 2013 ukończyłam Kurs dla zaawansowanych z zakresu Psychoterapii Systemowej Indywidualnej, Par, Rodzinnej i Grupowej, wraz z kursami doszkalającymi. Szczególnie ważny jest dla mnie „Systemowy coaching dla rodziców”. Dzięki temu, umiem dostrzec, to co trudne, w szerszym ujęciu różnych zależności. A to ułatwia wprowadzanie potrzebnych zmian. Na stałe. Ponadto, od kilku lat, fascynuję się filozofią komunikacji serca M. Rosenberga. Jej zasady poznałam jako uczestniczka, a następnie asystentka na specjalistycznych warsztatach. To, dzięki komunikacji serca, doświadczam, czym jest głęboki kontakt z drugim człowiekiem. Raz wychodzi mi to lepiej, kiedy indziej mało fajnie. Ale zaakceptowałam to! Bo kształtowanie świadomości siebie to proces, w którym jak każdy, mam prawo być nieidealna. Ważne, by każdego dnia próbować jeszcze raz.


Więcej o tym jak i od kogo się uczyłam, dowiesz się klikając w linki poniżej:

1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2. Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej w Poznaniu
3. Zaświadczenia wybrane
4. Komunikacja Serca
5. W podążaniu za dzieckiem

A oto moja bliska sercu historia:

Styczeń 2018.

Pierwszy poniedziałek bez Niej.

Dochodzi południe. Patrzę za okno, a tam cudowna lekko-zimowa aura. Ścisk w sercu. Piękne słońce! A ja dzisiaj nie pojadę do Frygi z marchewkami, których nie zdążyłam podać. Były rozdzielone na dni, z uwagą, na rekonwalescentną dietę.

W głowie chaos myśli: Dlaczego, Po co, Jak? Gdzie był błąd i kto jest winny? Oczy zalewa żal. Podnoszę prawą rękę i ocieram pierwszą z kolejnych łez.

Bunt, niezgoda, zagubienie, bezsilność. Łażenie z kąta w kąt. Potrzebuję wyrazić siebie, a jednocześnie intymności w przeżywaniu. Empatii. Jeszcze za wcześnie na osadzenie myśli: “Życie i śmierć to dwie strony tego samego medalu.” 3 lata z Frygą to DAR!

Pojawia się na mojej drodze NIEOCZEKIWANIE.

Połowa listopada 2014r. umawiam się na spotkanie z poprzednim właścicielem na zobaczenie konia, by móc komuś innemu potem polecić, bo ja “właśnie, po ponad 15 latach, zakończyłam prowadzenie klasycznej hipoterapii” – kilka dni temu. Jeszcze szczotki, pas, toczki do zajęć mam w bagażniku auta i “NIE! NIE SZUKAM KONIA DO HIPOTERAPII”.

Jednak przyjadę, bo to kilka kilometrów a czasem inni mnie pytają.
Pan mówi, a ona z wolna, idzie do nas. Pan na to: “Wow, sama wyszła, gdy przyjeżdżali handlarze nie ruszała z miejsca”. Zatrzymuje się 1,5m od nas i zaczyna skubać nikłą, podwórkową trawę. Pan mówi.
Ja wpuszczam jednym i wypuszczam drugim uchem, wyjaśnienia na temat pochodzenia NN. A Ona właśnie zerkając spode łba, wciąż żując źdźbła, przeszła spojrzeniem do głębi mego serca. To był impuls energetyczny. Pamiętam każdy szczegół tych 4 sekund akcji.

Świat był jeden ONA i JA.

Więcej przeczytasz tutaj: PASJA


Wyobraź sobie, że w swojej codzienności w głowie zamiast pytań i wątpliwości chrzęszczących jak żwir pod oponami, masz wachlarz rozwiązań na różne sytuacje.

Wyobraź sobie, że bez względu na wrzawę dookoła stanowisz enklawę spokoju dla swojego dziecka.Pomyśl, jak by to było, gdybyś w trudnych chwilach była dla dziecka jak latarnia morska dla marynarzy, a mądre rady innych stanowiły jedynie blade tło decyzji wynikających z Twojej intuicji.Możesz być mamą jaką chcesz.

Mamą wystarczająco dobrą i najlepszą jak to możliwe. Mamą dzielącą z dzieckiem jego choćby wątły, ale pełen ufności uśmiech, nawet jeśli okoliczności masz inne niż wymarzone.

Pokażę Ci, jak lepiej rozumieć siebie i łatwiej komunikować się z dzieckiem.

Zrobię to na bazie 4 kroków komunikacji serca M. Rosenberga. Dzięki nim, nauczysz się:

 • posługiwać językiem faktów, zamiast ocen, a to tu często rodzą się napięcia i konflikty;
 • nazywać swoje potrzeby i nie mam tu na myśli rzeczy materialnych. O nie!
 • elastycznie wybierać, co chcesz w danej chwili zrobić, a to daje niezwykłą wolność;
 • prosić, o to co Tobie sprzyja, co Cię wspiera, a gdy trzeba – żądać.
A wszystko, w uszanowaniu samej siebie i dziecka.

Brzmi jak utopia?

Zgadzam się, bo pamiętam, jak i mnie to zaskoczyło.
Do dziś, jestem urzeczona mocą znajdowania rozwiązań, które są dobre tak dla jednej jak i drugiej strony! I nikt nie musi z niczego rezygnować. Owszem! Poszukiwanie czasem jest trudne, a nawet boli. Jednak jest możliwe.

W bliskości z dziećmi, pracujemy za dwóch. Najpierw, zgodnie z zasadą ratowniczej maski tlenowej, wzmacniamy siebie. Każdy ma swój zestaw brylantów mocy dla swojej pociechy. I to bez względu na wszystko. Dla niektórych są to: radość, entuzjazm, czułość, energia, akceptacja, moc, zaufanie i inne. Może zdenerwujesz się czytając, że najlepszym co możesz zrobić dla dziecka, to zadbać o siebie.


To naprawdę nie jest egoizm!

Wzmacniając siebie dopełniasz obietnicę: „Jestem i będę! Mama!”


Poznając i stosując zasady komunikacji serca:

 • osiągniesz spokój wewnętrzny;
 • lepiej poradzisz sobie z codzienną rutyną;
 • przekonasz się, że jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka;
 • zyskasz elastyczność swojego działania, nie tylko, w sytuacjach kryzysowych;
 • zobaczysz nowe, małe i duże sukcesy w ciągu dnia;
 • lepiej odczytasz, co swoim zachowaniem, mówi do Ciebie dziecko.
Czy będzie łatwo?

Nie wiem!

Ale na pewno WARTO!
Ścieżka budowania relacji z dzieckiem, opartej o własną autentyczność emocjonalną, wymaga odwagi. Odwagi, którą ogromnie cenię i lubię. A im masz w sobie samej coraz więcej jasności, tym łatwiej pomożesz dziecku być zrozumiałym dla innych. W miarę regularnych ćwiczeń, coraz łatwiejsze dla Ciebie, stanie się odkodowywanie tego co dziecko przekazuje swoim zachowaniem. I z coraz większą lekkością dasz mu ukojenie jakiego pragnie. A to umocni Waszą więź w sposób wyjątkowy.Jeśli chcesz posłuchać, kliknij w linki poniżej:Często spotykam się z takim zarzutem:


Empatia i autyzm to chyba dość odważne zestawienie?
Czy Komunikacja Serca to znowu jakaś nowa metoda,
niczego sensownego nie wnosząca?


Jestem pedagogiem specjalnym i terapeutą. Dla mnie Komunikacja Serca, to w ogóle nie jest żadna metoda. To filozofia i sposób życia. To decyzja o tym, jak traktuję siebie, innych i wszystko co mnie otacza. Jeśli chodzi o relacje z innymi, to oparcie się na potrzebach, rozumianych jako to, czego pragniemy ale nie jest rzeczą materialną, co swoją drogą było dla mnie fascynująco odkrywcze, prowadzi do obustronnego zrozumienia i zadowolenia. I to bez względu na to czy ktoś mówi, czy nie, czy trochę, czy innym językiem. Bo zobacz, chociaż głosu rzeczywiście czasem nie mamy, to język wyrażania siebie mamy zawsze. Dla mnie to oczywiste, że kontakt budują słowa mniej niż intencje. Stąd, podstawą dla mnie jest, dbanie o własną świadomość i o wchodzenie w kontakt z dzieckiem, któremu zmysły wirują, z jasnością i skupieniem na jego potrzebach. Na tym poziomie, wzmacniam jego zdolności samoregulacyjne. Dopiero potem, w miarę poszerzania i stabilizowania się strefy bezpieczeństwa, dziecko zaczyna być ciekawe i zaczyna się uczyć. Każde inaczej, to oczywiste. I tu, wciąż mając na uwadze najpierw jego stan psychofizyczny, bazując na dekodowanych przeze mnie jego od/uczuciach, szukam czego teraz potrzebuje i dobieram odpowiednią strategię. I tu już jest szerokie morze, tak dla pedagogów jak i dla rodziców, technik i metod do wyboru. Staram się trafiać w tę, która najlepiej zaspokoi aktywną potrzebę dziecka i jego rodzica. Najpierw słucham ich propozycji, dopiero potem, proponuję coś swojego. Chociaż, zawsze mają prawo zdecydowania, że jakiś pomysł nie jest tym najlepszym. Wtedy szukam-y dalej.

https://uslyszecbyzrozumiec.pl/wp-content/uploads/2019/04/US%C5%82ysze%C4%87-Siebie-by-Zrozumie%C4%87.pdf

Zapraszam na wspierający warsztat stacjonarny dla mam, dzieci rozwijających się w spektrum autyzmu.

SOBOTA – 26 października 2019r.

GDZIE: Poznań, ul. Marcelińska 62b/23

GODZINY: 12.00-19.30
(10h szkoleniowych, w tym przerwa obiadowa)

W celu zapewnienia komfortu spotkania liczba miejsc jest ograniczona.
26 października zapraszam 8 mam.
Liczy się kolejność zgłoszeń.

–> UWAGA <–
!!! Zapisy przyjmuję do 20 października 2019r. !!!

PROGRAM:

start: 12.00
1. Poznajmy się.
2. Obserwacja – znamiona, użyteczność komunikacyjna.
3. Świat uczuć jako wyraz wewnętrznego dobrostanu.
4. Potrzeby uniwersalne, a ich indywidualna realizacja.
przerwa obiadowa: 45min.
1. Sztuka wyrażania próśb.
2. Żądanie w obliczu: „nie”.
3. Empatia na co dzień
zakończenie warsztatu, ankieta ewaluacyjna: 19.30

!!! Zapisy przyjmuję do 20 października 2019r. !!!

KOSZT: 230,00pln

ZGŁOSZENIA
przyjmuję drogą elektroniczną.

Napisz na adres:

agnieszka.pracowniakomunikacji@gmail.com

*do zgłoszenia, proszę załączyć
dowód wpłaty na konto bankowe: 
mBIZNESkonto 54 11 40 2004 0000 3002 4821 7444

* W tytule wpłaty podaj proszę imię i nazwisko zgłaszanej osoby, adres niezbędny do wystawienia rachunku oraz termin spotkania, którego opłata dotyczy.

Rezerwację miejsca potwierdzę w ciągu 48h drogą elektroniczną.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
Każdą niejasność rozwikłam, najlepiej jak umiem. 
Nie zawsze “od ręki”? – Tak też może być.
Najważniejsze to zacząć. Jestem po to, by Tobie było łatwiej!

Agnieszka Kaźmierczak

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem,

kliknij w link poniżej i CZYTAJ:
“Komunikacja Serca Mamy.”

wersja PDF
kliknij i POBIERZ