Usłyszeć, by Zrozumieć Autyzm – pracownia komunikacji empatycznej

Konsultacje indywidualne.

Wsparcie dla rodziców, dzieci rozwijających się w spektrum autyzmu.

Rodzicu!

  • Wciąż zastanawiasz się, co zrobić, gdy Twoja pociecha krzyczy, tupie, szczypie albo ucieka w najdalszy kąt?
  • Denerwujesz się, bo wciąż nic nie mówi?
    I skąd masz wiedzieć co chce, czego nie chce, albo czy je coś boli?
  • Martwisz się, bo nie bawi się tak, jak inne dzieci i niemal każda Twoja propozycja, to jego histeria.
  • I to jedzenie? Ręce opadają, bo jak ma się dobrze rozwijać, gdy ciągle słyszysz: “Tego nie! Tego też nie!”?

Zapewne, wiesz jak to jest, być z tym samemu.

Jak smutno i trudno, gdy zwykły spacer to wyprawa pełna napięcia. Gdy towarzyszą Ci, bezradność i te wkurzające spojrzenia innych. Pewnie też, dobrze znasz syndrom wciąż niedopitej kawy. Zmęczenie i niezgodę, aż wszystkiego się odechciewa.

I to nawracające – Dlaczego ja tak mam?

Znam Twoją sytuację.

Od 20 lat wspieram dzieci, o szczególnych potrzebach rozwojowych i ich rodziców. Pracowałam w ośrodku rehabilitacyjnym, w szkole, w przedszkolu oraz jako niezależny pedagog specjalny/terapeuta.

W 2012 roku przeszłam, pierwsze w Polsce, szkolenie w nurcie rozwojowym – Praca z dzieckiem autystycznym w Systemie Growth Through Play. A rok później ukończyłam Kurs dla zaawansowanych z zakresu Psychoterapii Systemowej Indywidualnej, Par, Rodzinnej i Grupowej, wraz z kursami doszkalającymi. W tym – Systemowy coaching dla rodziców.

Dzięki temu, umiem dostrzec, to co trudne, w szerszym ujęciu różnych zależności. To ułatwia wprowadzanie potrzebnych zmian. Na stałe.

Od kilku lat, fascynuję się filozofią komunikacji serca M. Rosenberga. Jej zasady poznałam jako uczestniczka, a następnie asystentka specjalistycznych warsztatów i wciąż się doskonalę. To, dzięki niej, doświadczam, czym jest głęboki kontakt z drugim człowiekiem. I absolutnie,

sprzeciwiam się twierdzeniom, że dzieci rozwijające się w spektrum autyzmu nie mają emocji, czy też nie przeżywają uczuć.

Wiem, jak u dziecka wzmacniać samoregulację tak, by z otwartością, i w swoim tempie, nabywało nowe umiejętności.
Fakt. Nie zawsze dam podpowiedź z rękawa. No nie!

Wróżką nie jestem, choćbym nie wiem jak tego chciała.

Ale nauczyłam się i wiem, jak ważna, w codziennej pracy, jest świadomość tego, co sama przeżywam. Jakie myśli chodzą mi po głowie, i z jaką intencją coś dziecku proponuję lub zaprzestaję albo odmawiam. Jak ta jasność, pozwala mi poświęcać całą uwagę jego przeżyciom i coraz lepiej odczytywać sygnały strachu, pogubienia, tęsknoty, smutku, zadowolenia, ekscytacji. Wspierać je w ich przeżywaniu, przez nazywanie, wyrażanie gestem, mimiką, czy inną formą ekspresji i bycia razem. Wzmacniać zaufanie i bezpieczeństwo. Jak to mnie otwiera, na bycie z nim, poza schematami. Na odkrywanie coraz to nowych rozwiązań, wspierających je jak najlepiej. Taka autentyczna relacja pomaga dziecku budować obraz samego siebie. Łagodzi napięcia i nadaje mu niezwykłej śmiałości, do pokazywania tego co chce i tego, czego sobie nie życzy. A wtedy moje serce pedagożki, rośnie najbardziej.

Wyobraź sobie, jak by to było:

  • gdyby Twoje dziecko spokojnie przesypiało całą noc;
  • gdybyś choć jedno śniadanie, mógł zjeść bez awantury;
  • gdybyś, z dzieckiem za rękę i z uśmiechem na twarzy, szedł na plac zabaw albo do lasu tam, gdzie jest cicho.
  • gdybyś widział, jak samo lub w gronie innych, bawi się w piasku, buduje z klocków, karmi lalkę. A może, jak z Tobą puszcza i łapie bańki mydlane.

Jak by to było, gdybyś wreszcie usłyszał to upragnione: „mama” czy też „tata”?Czy to jest możliwe?

Byś mógł, szybciej wiedzieć co je wytrąca z równowagi? Co jest za trudne i jak to oswoić albo obejść? Jak zaczynać i wracać do wspólnego działania? I przede wszystkim – Uwierzyć, że wszystko co robisz teraz, jest tym, co najlepsze?

Rodzicu, możesz to osiągnąć.

Nawet, jeśli życie się Tobie rozsypało, masz chaos i nie wiesz od czego zacząć. Pokażę Ci jak to zrobić. Łagodnie, krok po kroku. Tak, jak sam o tym zdecydujesz. Tak wielu rodziców i dzieci, przez to przechodzi, każdego dnia.


W swojej pracy, nieustannie doświadczam chwil, bycia częścią przestrzeni, na którą dziecko zwraca swoją uwagę. Tak, na początku to są niemal niezauważalne, jego spojrzenia w moją stronę. Potrzebny jest czas i cierpliwość.

Cicho obserwuję i czekam na sygnał jego gotowości. Szukam takiego działania i punktu porozumienia, by spokojnie się do niego przyłączyć. Czasami dzieje się to poprzez ulubiony przedmiot, książeczkę albo gazetę. Bywa, że łączy nas brzdęk, stuknięcie, refren piosenki, gilgotki, albo radosne: a ku-ku.

Kreatywność dziecka nie zna granic. Dla mnie jest nią bezpieczeństwo. Z czasem, nasza zabawa, rozkręca się, nabiera rumieńców, a oczy dziecka, na coraz dłużej, błyszczą milionem gwiazd.

Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu, jak każde, lubi dokonywać wyborów, eksperymentować.

Jak każde, chce być rozumiane i kochane. Jak każde dziecko, MA na to, swój ulubiony sposób. Gdy znamy ten klucz –

Ono wtedy tak cudownie pięknieje.

Promienieję na wspomnienie 3,5 letniego chłopca. To było kilka lat temu.

Najpierw, w pracy indywidualnej łapałam sekundy spojrzeń, rozmawiałam głoskami i robiłam ku jego pierwszym w życiu podskokom radości, „wyścigi” w korytarzu. To było niezwykłe. A kilka miesięcy później, przy wejściu w grupę przedszkolną widziałam, JAK PIERWSZY RAZ W ŻYCIU Z KOLEGĄ, układał znane sobie puzzle na dywanie. To była magiczna chwila. Miałam wrażenie, że zapomniał o dorosłych. Zalała mnie radość, a łzy wzruszenia leciały ciurkiem. To był taki moment, gdy trud i sukces mieszają się.

To efekt współpracy wielu osób, a ja miałam przyjemność być tego pierwszym świadkiem. Ten moment, gdy dziecko swą zaciśniętą na mojej dłoń, pewnego dnia, spontanicznie puszcza i biegnie do rówieśników lub gdy podchodzą do niego inne dzieci. To jest jak prowadzenie przez most, a gdy jesteśmy po drugiej stronie, z czułością i satysfakcją, oddalam się: „To Dziecko, już mnie nie potrzebuje”.


Pokażę Ci, jak lepiej rozumieć i łatwiej komunikować się z dzieckiem.

Zrobię to na bazie 4 kroków komunikacji serca M. Rosenberga. Dzięki nim, nauczysz się:

  • posługiwać językiem faktów, zamiast ocen, a to tu często rodzą się napięcia i konflikty;
  • nazywać swoje potrzeby i nie mam tu na myśli rzeczy materialnych. O nie!
  • elastycznie wybierać, co chcesz w danej chwili zrobić, a to daje niezwykłą wolność;
  • prosić, o to co Tobie sprzyja, co Cię wspiera, a gdy trzeba – żądać.

A wszystko, w uszanowaniu samego siebie i dziecka.

Brzmi jak utopia?

Zgadzam się, bo pamiętam, jak i mnie to zaskoczyło.

Do dziś, jestem urzeczona mocą znajdowania rozwiązań, które są dobre tak dla jednej jak i drugiej strony! I nikt nie musi z niczego rezygnować. Owszem! Poszukiwanie czasem jest trudne, a nawet boli. Jednak jest możliwe.

Pokażę Tobie, jak docierać do tego, co emocjonalnie dziecko zalało, przerosło, wybuchło. A potem pomogę zaplanować codzienne małe zmiany, które wesprą Cię w uczeniu dziecka, coraz to nowych umiejętności. Razem poszukamy sfer jego najbliższych osiągnięć i najfajniejszych sposobów, by do nich dojść jak najszybciej.

ALE!

Szanowni Rodzice,
potrzebuję do tego Waszego partnerstwa i zaangażowania.

W bliskości z dziećmi, pracujemy za dwóch. Najpierw, zgodnie z zasadą ratowniczej maski tlenowej, wzmacniamy siebie i potem, z coraz większą lekkością i swobodą – jesteśmy – naprawdę blisko dziecka.

Poznając i stosując zasady komunikacji serca:

  • osiągniesz spokój wewnętrzny;
  • lepiej poradzisz sobie z codzienną rutyną;
  • przekonasz się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka;
  • zyskasz elastyczność swojego działania, nie tylko, w sytuacjach kryzysowych;
  • zobaczysz nowe, małe i duże sukcesy w ciągu dnia;
  • lepiej odczytasz, co swoim zachowaniem, mówi do Ciebie dziecko.

Czy będzie łatwo?

Nie wiem!

Ale na pewno WARTO!

Gabinet mieści się w Poznaniu, na ul. Marcelińskiej 62b/23

czas konsultacyjny, to:

  • poniedziałki – od 11.00-15.00
  • czwartki – od 13.00-15.00

koszt, to:

  • 50min. – 100,00pln
  • 110min. – 200,00pln

Zapraszam również na Dzień Szczodrej Wymiany!

To dzień, w którym oferuję konsultacje, w cenie niższej niż standardowa.

Wiem, jak finanse potrafią trzymać w ryzach. Dlatego chcę złagodzić trud huśtawki decyzyjnej. Chcę, by wejście na ścieżkę budowania relacji z dzieckiem, opartej o własną autentyczność emocjonalną, było bardziej dostępne. To już samo w sobie, wymaga odwagi. Odwagi, którą ogromnie cenię i lubię. Na każde pytanie odpowiem najlepiej jak umiem.

Nie na wszystko “od ręki”? – tak też może być.
Najważniejsze to zacząć.

SOBOTA – 9 listopada 2019r.

GDZIE: Poznań, ul. Marcelińska 62b/23
KIEDY: 9 listopada

GODZINY:

  • spotkanie 1 – godz. 14.00-15.50 (110min.)
  • spotkanie 2 – godz. 16.00-17.50 (110min.)

KOSZT: 160,00pln (koszt standardowy – 200,00pln)
ZGŁOSZENIA: Bardzo proszę o przesłanie zgłoszenia drogą elektroniczną, tak bym mogła potwierdzić dostępność danej godziny.

Adres e-mail: agnieszka.pracowniakomunikacji@gmail.com

POLITYKA PRYWATNOŚCI